خرید تخته نرد با سریع‌ترین زمان ارسال – سفارش سریع از طریق واتساپ در تهران – فقط خرید اینترنتی

تخته نرد ، بهترین بازی

تخته نرد ، بهترین بازی

تخته نرد ، بهترین بازی و مطلوب ترین بازی در کشورهای خاور مدیترانه و تمام طبقات مختلف این کشورها است. از ماهی گیران ایتالیایی گرفته تا اشراف و ثروتمندان ترک و مصری و لبنانی و یونانی، دلبسته این بازی هستند. در سال 1930 میلادی(1309 شمسی) یک نفر مصری به نام ((ژرژ ماباردی)) که صاحب یک کلوپی در شهر نیویورک بود،کتابی درباره بازی تخته نرد نوشت.در این کتاب از جمله درباره نردبازان مصری نوشته شده است که:((هر روز در پیشخوان((کافه بل وو)) در شهر بندری ((اسکندریه)) و در کنار آبهای لاجوردی ((مدیترانه)) صدها نراد را می دیدم که از صبح تا شام به بازی تخته نرد مشغول بودند.

مصری ها از گهواره تا گور به بازی تخته نرد مشغولند که بازی فراعنه بزرگ ما است و در تمام کشورها بازی می کنند. انواع دیگری از بازی تخته نرد وجود دارد مثل بازی تخته نرد روسی و ایرانی. یونانیها نوعی بازی دارند که آن را ((پلاکوتو)) می نامند.
مصری ها بازی تخته نرد را از ابتکارها و اختراع های فراعنه می دانند و اروپائیان هم ابتکار و اختراع این بازی را به اجداد اروپایی خود نسبت می دهند چنان که ما ایرانیان هم این بازی سرگرم کننده را از ابتکارها و ابداع های بوذرجمهر حکیم می دانیم.

ابداع دو و برگردان

در آمریکای شمالی و در اروپا، از سال 1920 میلادی شور و اشتیاق بازی تخته نرد آغاز شد. در این سال یک نراد نابغه که در کلوپ های متخلف آمریکا بازی می کرد، ابداع تازه و بی سابقه ای به کار برد، بدین صورت که هر وقت یکی از دو حریف بازی تشخیص می داد که قطعا برنده خواهد شد، بازی را دو برابر می کرد، و طرف مقابل حق داشت قبول یا رد کند. اگر قبول می کرد، بازی به صورت دو برابر (دوبل) ادامه می یافت.
قبل از این ابداع،بازی کنندگان مجبور بودند تا آخر کار به بازی ادامه دهند، به امید آنکه اتفاقی یک تاس مناسب سرنوشت بازی را تغییر دهد. حال آنکه با دو برابر کردن بازی احتمال دارد که طرف مقابل تسلیم شده و از ادامه بازی صرف نظر کند که در آن صورت بلافاصله بازی جدیدی از نو آغاز می شود. در هر صورت با این روش، بر هیجان بازی افزوده می شود.
همین مبتکر یا نراد دیگری ابداع جدیدی به کار برد،به این صورت که اگر یک حریف با اطمینان به برد قطعی خود،بازی را دو برابر کرد، طرف مقابل هم که دو برابر شدن بازی را پذیرفته است، همین که با آمدن تاس مناسب برتری و برنده شدن خود را احساس کرد،می تواند یک بار دیگر بازی را دو برابر کند و این دفعه، طرف مقابل باید قبول یا رد کند. این ترتیب همچنان تا آخر بازی میتواند ادامه پیدا کند. هر بار که شرط بازی دو برابر می شود هیجان بیشتری ایجاد می کند و بازی کنندگان و اطرافیان را به نتیجه بازی علاقه مندتر می سازد.
ابعاد ((دو و برگردان)) به منزله تجدید حیاتی برای بازی تخته نرد بود و بدون هیچ شک و تردیدی می توان گفت که در دنیای امروز، بازی تخته نر از هر بازی دیگری جالب تر و جاذب تر و سرگرم کننده تر است.
دو و برگردان از قرن ها پیش در ایران معمول و مرسوم بوده و نام های مخصوص داشته است و شاید هم ((نابغه نراد)) که در متن کتاب از او نام برده،ایرانی الاصل بوده و یا به متون و اشعار فارسی دسترسی داشته است.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 7 =