خرید تخته نرد با سریع‌ترین زمان ارسال – سفارش سریع از طریق واتساپ در تهران – فقط خرید اینترنتی

قدیمی ترین تخته نرد جهان

قدیمی ترین تخته نرد جهان

قدیمی ترین تخته نرد دنیا چند سال قدمت دارد؟ آیا تصاویری از آن موجود است ؟ اگر علاقه مند به تخته نرد و تاریخچه پیدایش آن هستید در این پست همراه ما باشید.

قدیمی ترین تخته نرد جهان

چندی پیش قدیمی ترین تخته نرد جهان در بین النهرین و گورستان سلطنتی اور کشف شد! بعد از آن یک تخته نرد کهن دیگر در گورستان باستانی معروف در شهر سوخته جیرفت به همراه مهره‌هایش کشف شد که در واقع بسیارقدیمی‌تر از تخته نردی است که در بین النهرین کشف شده بود. باستان‌ شناسان پس از کشف این دو تخته نرد قدیمی به این نتیجه رسیدند که بازى تخته نرد توسط آدم های آن زمان از از جیرفت به بین النهیرینم رفته است.

تخته نردی که در جیرفت کشف شد از جنس چوب آبنوس میباشد که به شکل مستطیل ساخته شده است . همچنین نقش یک مار روی آن کشیده یا حکاکی شده است که اگر کمی به آن دقت کنیم حلقه‌هایی را با پیچیدن به دور خود ایجاد کرده است. این دایره‌ها در واقع همان خانه‌های بازى تخته نرد امروزی هستند.

تخته نرد تدفین شده شماره 731
تخته نرد تدفین شده شماره 731

اگر کمی به عکس بالا دقت کنید متوجه میشوید نقش مار به گونه ای رو تخته نرد حکاکی شده است که در آخر دم خود را می بلعد! این تخته نرد دارای مهره هایی از جنس سنگ لاجورد، عقیق و فیروزه بود که در یک ضرف سفالی در کنار آن وجود داشت.

قدیمی ترین تاس جهان

قدیمی ترین تاس جهان از جنس سفال مربوط به دوره ساسانیان است که در منطقه تخت سلیمان کشف شد و هم اکنون در موزه متروپولیتن قابل مشاهده می باشد.

قدیمی ترین تاس جهان

در پایان این مطلب پیشنهاد میکنیم از لینک های زیر دیدن کنید:

خرید تخته نرد

خرید لوازم جانبی تخته نرد


تخته نرد اختراع کدام کشور است؟

تخته نرد در کشور هند و توسط بزرگمهر بُختگان (وزیر دانشمند خسرو انوشه روان دادگر) اختراع شد و سپس برای پادشاه ایران ارسال شد.

قدیمی ترین تخته نرد دنیا چند سال قدمت دارد؟

 به گفته باستان شناسان بازی تخته نرد در حدود ۳۰۰۰ هزار سال پیش در ایران وجود داشته است!

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − شش =

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =