خرید تخته نرد با سریع‌ترین زمان ارسال – سفارش سریع از طریق واتساپ در تهران – فقط خرید اینترنتی

تخته نرد یک بازی هوشمندانه

در سال 1579 ((جان نورت بروک)) رساله ای منتشر کرد و ضمن آن ((سرگرمی های بی معنی)) را در روز ((سابات))- (شنبه) که تعطیل پایان هفته یهودیان است و به هیچ کاری نباید دست بزنند .((بر طبق احکام الهی و فتاوی روحانیون یهود محکوم ساخت)).اما درباره تخته نرد،لحن ملایمتری به کار برد.به این صورت که:((بازی تخته نرد کم خطرتر از بازی با ورق است.زیرا اساس این بازی بر شانس توام با هوش و تعقل نهاده شده است)).
به این ترتیب ((نورت بروک)) تایید کرده بود که تخته نرد یک بازی اندیشمندانه است.شاید هم اظهار نظر او برای زمان خودش تا اندازه ای معقول بوده است.

زیرا چند سال قبل از انتشار رساله او در سال 1526 ((کاردینال ولسی)) فتوا داده بود که تخته نرد و تاس – بازی و ورق،ممنوع است و باید سوزانده شود.
با وجود این،مردم لجاجت ورزیده و تخته نردهایی به شکل کتاب می ساختند که مهره ها و تاس ها در داخل آن جای می گرفت.
بازی نرد همچنان در دربار پادشاهان ((اسکاتلند)) رواج و رونق داشت.نوشته اند که ((ژاک اول)) در آخرین شب حیاتش قبل از آنکه کشته شود،مشغول خواندن کتاب و بازی شطرنج و تخته نرد با نجبا و خانم های درباری بود.

تخته نرد یک بازی هوشمندانه

تخته نردی از چوب بلوط که در اواخر قرن 17 ساخته شده است.مثلث های سفید رنگ صحنه تخته از عاج و مثلث های سیاه رنگ از چوب آبنوس است.این تخته نرد دارای 10 عدد تاس به دو رنگ و 32 مهره سیاه و سفید است که در پشت و روی هر مهره یک گل نقش شده است.

در سال 1479 زمانی که ((دوک دالبانی)) برادر ((ژاک سوم)) پادشاه اسکاتلند،در قصر ((ادینبورک)) زندانی بود، یک شب از رئیس قراولان قصر دعوت کرد تا با او شام بخورد.این دو نفر ساعات بسیار خوشی را با آواز خواندن و باده نوشیدن و بازی تخته نرد گذراندند.صبح روز بعد زندانی ناپدید شده و زندانبان مرده بود!
بازی تخته نرد یکی از سرگرمی های محبوب خاندان ((الیزابت)) گردید.یک نسل بعد، ((ژاک هشتم)) پادشاه انگلستان در کتابی که به نام ((وظایف یک پادشاه مسیحی در قبال خداوند))، برای تعلیم و ارشاد پسر و ولیعهدش ((هانری)) تالیف کره بود،درباره تخته نرد چنین نوشته بود که: (( اما راجع به سرگرمی داخلی،از آنجا که خالی گذاشتن سال ها ممکن است مفاسد و خطراتی را ایجاد کند، من با افراد متعصب که بازی با ورق و تخته نرد و تاس را ممنوع می شمارند هم عقیده نیستم،زیرا در مواقعی که هوا نامناسب و بارانی است به عقیده من هر نوع بازی با ورق و تاس و تخته نرد مجاز می باشد.

تخته نرد

تخته نردی که در سال 1620 با چوب آبنوس و عاج و صدف و طلا و نقره در آلمان ساخته شده است.بر روی دو پلاک بیضی شکلی که از عاج در وسط صفحات دو طرف تخه نرد نصب کرده اند چنین نوشت شده است:((کسی که می خواهد در این بازی برنده شود بایستی تاس های خوب و موافق بیاورد.در سال 1620 خداوند به من ثروتی داد که ارزش آن بیشتر از یک کشور کامل بود.وقتی ثروتمند بوده دوستان زیادی داشتم.اکنون که چیزی برایم نمانده است هیچکس من را نمی شناسد و بجا نمی آورد.شانس و اقبال مثل شیشه بلورین می ماند که هر دوی آنها خیلی زود و به سهولت می شکند.))
(موجود در موزه ویکتوریا و آلبرت-لندن)

امتیاز شما به این مطلب؟ post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − سه =

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + یازده =