خرید تخته نرد با سریع‌ترین زمان ارسال – سفارش سریع از طریق واتساپ در تهران – فقط خرید اینترنتی

بازی تخته نرد در انگلستان و اسپانیا

بازی تخته نرد در انگلستان و اسپانیا

بازی تخته نرد در انگلستان،در قرون وسطی رایج ترین بازی طبقه اشراف بوده و در یادداشت های روزانه ((رابرت گلوچستر)) که در قرن سیزدهم نوشته شده است تصاویری از شوالیه هایی که به بازی نرد مشغول هستند،دیده میشود.
بازی نرد که در آن زمان به انگلیسی table نامیده میشد، از طریق طبقه اشراف و ممتاز به سایر کشورهای اروپایی رسوخ کرد و به تدریج صاحبان هتل ها و مسافر خانه ها هم برای جلب مشتری بیشتر،تخته نرد را در اختیار آن ها می گذاشتند.ظاهرا تخته نرد های قرون وسطی دو برابر تخته شطرنج بوده و مهره های آن نیز بزرگتر از مهره های امروزی بوده است.

بازی تخته نرد در انگلستان و اسپانیا

یک گنجه چوبی که بر روی درهای آن تصویر یک بازی تخته نرد نقاشی شده است.مربوط به اواخر قرن نوزدهم(موجود در موزه هنری متروپولیتن نیویورک)

کلیسا که مخالف هرگونه بازی قمار بود سالیان دراز به مبارزه علیه این بازی پرداخت،ولی شکست خورد.در سال 1254 ((لوئی نهم)) پادشاه فرانسه معروف به ((لوئی مقدس)) بازی نرد را برای درباران خود ممنوع ساخت و این ممنوعیت بعدها شامل افراد ملت او هم شد.یکصدو پنجاه سال بعد،اسقف ((تورنائی)) بازی علنی نرد را به عنوان یک جرم محسوب کرد.در مدارس مذهبی ((بولونی)) بازی شطرنج ممنوع بود و بازی نرد را ((ناشرافتمندانه)) به شمار می آوردند،و تلاش برای از بین بردن آن تا آخر قرن پانزدهم ادامه یافت.

لوئی نهم معروف به لوئی مقدس

در این دوران، بسیاری از شهرهای فرانسه و اسپانیا و ایتالیا و هلند بازی نرد را مجاز می شناختند.به شرط آنکه مبلغ شرط بندی آن زیاد نباشد.اما بازی نرد برای محصلین و برای کارگران ممنوع بود.
یک محقق پرحوصله به نام ((ه ژی.مورای)) فهرستی از 25 بازی مختلف را که در قرون وسطی معمول بوده است به رشته تحریر درآورده است و در یکی از فصل های کتاب، با عنوان ((تخته نرد در قرون وسطی)) چنین مینویسد: (( در اسپانیا و انگلستان بازی ((امپرادور)) یا ((بازی انگلیسی)) بیش از بازی های دیگر رواج داشته است. در سال های 1560 در آلمان بازی ((بوف))، در هلند و کشورهای اسکاندیناوی بازی ((ورکر)) یا ((کوترا))،در ایتالیا بازی ((تستا)) و در فرانسه بازی ((تریک تراک)) که شبیه بازی اسپانیایی ((لاکت)) بوده رواج داشته است.

بازی تخته نرد

یک میز تخته نرد با روکش آبنوس و جای مهره های عاج رنگین و پایه هایی از برنز که درحوالی سال های 1750 در فرانسه ساخته شده است.(موجود در یک موزه خصوصی در نیویورک)

جالب ترین این بازی ها ((امپرادور)) بوده،زیرا در اسپانیا و در انگلستان برنده بازی، مثل برنده امروزی تخته نرد،می توانست به صورت ساده یا به صورت مارس و حتی چهار برابر،برنده شود.در اسپانیا اگر یکی از حریفان طرف خود را ششدر می کرد برنده ((باراتا)) نامیده می شد و در انگلستان، دو نوع مختلف بردن وجود داشت: یکی ((ایمپولدینگ)) و دیگری ((لورچنگ)).
شکل فعلی تخته نرد، در تابلوهایی که به جا مانده از قرن شانزدهم معمول گردیده است. از آن تاریخ نیز به علت جالب و مطلوب بودن بازی مذکور، در سراسر کشورهای اروپایی رایج می شود. از آن زمان تخته نرد های مزین و مرصع به جا مانده که حتی در بعضی از کلیساهای آلمان، بر روی شیشه های رنگی آن ها،تصاویری از بازی کنندگان نرد دیده میشود. رواج بازی نرد از قرن شانزدهم به بعد به جایی می رسد که کتابهای مختلفی درباره این بازی منتشر میشود.

فروش تخته نرد

یک میز تخته نرد از چوب (آکاژو) ساخت انگلستان حدود 1800میلادی (موجود در موزه خصوصی (مالیت و سانز) لندن)

 

امتیاز شما به این مطلب؟ post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − پنج =

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 17 =